Medicínské centrum Hippokrates, Boskovice

Antikoncepce

 

 

 

V dnešní době lze skutečně zodpovědně říct, že jsme schopni poradit a vybrat vhodnou antikoncepci pro každou ženu, či dívku.

 

 

Hormonální antikoncepce

 

Za posledních 10 let došlo u nás k výraznému rozšíření hormonální antikoncepce a to vedlo k výraznému úbytku umělých přerušení těhotenství, v kterém jsme byli ještě na přelomu 90. let na předním místě v Evropě.
Bezpečnost preparátů je vysoká a spolu se zmenšujícím se obsahem hormonů roste i jejich možnost užívání. Dnes jsme schopni vybrat spolehlivou hormonální antikoncepci pro starší ženy i pro kuřačky. Rovněž forma aplikace se mění. Máme k disposici mimo tablet i antikoncepční náplasti, injekce, vaginální kroužek,nebo implantáty, které se zavádí pod kůži.

 

Nitroděložní tělísko

 

Nitroděložní tělísko se zavádí do dělohy ženy ( většinou na 5 let ), kde způsobí změnu prostředí takovým způsobem, že nedochází k oplodnění vajíčka spermiemi. Nedochází tedy k opakujícím se minipotratům jak by se mohlo na první pohled zdát.
Velkým hitem posledních let je kombinace hormonální antikoncepce a nitroděložního tělíska - Mirena, která kombinuje výhody hormonální antikoncepce a tělíska. Hormony jsou zabudované přímo v tělísku a po dobu 5ti let se postupně uvolňují do dělohy. Po sterilisaci je nejbezpečnější formou antikoncepce co se týká spolehlivosti.
Antikoncepční tělísko je vhodné pro ženy se stálým partnerem a které mají již děti.

 

MIRENA – hormonální nitroděložní antikoncepční systém.

 

MIRENA je plastové tělísko ve tvaru T nesoucí zásobník, z něhož se denně po dobu 5 ti let rovnoměrně uvolňuje do děložní dutiny 20 µg levonorgestrelu (progestin druhé generace). Předností tohoto nitroděložního systému je především absence většiny nežádoucích účinků nitroděložních tělísek starších typů. Protože působí především lokálně v děloze, prakticky nedochází k ovlivnění funkcí dalších hormonálně aktivních orgánů, jako jsou vaječníky, prsa, tuková tkáň a pod. Spolehlivost Mireny je srovnatelná se sterilizací, oproti ní jde však o plně reversibilní antikoncepční metodu, u níž pozorujeme další výhody. Jde především o výrazné snížení krevních ztrát při menstruaci, stejně jako zkrácení délky menstruačního krvácení, čehož využíváme i k léčebným účelům.

 

Pro koho je Mirena určena ?

 

ženy po porodu, kojící.

 

ženy , které nesnáší, nebo nemohou užívat „klasickou“ hormonální antikoncepci – ženy kuřačky, po plicních emboliích, po hlubokém zánětu žil. Ženy trpící

miigrénami, nebo s bolestivou menstruací.

 

 

ženy , kterým dělá potíže nutnost pravidelného užívání hormonální tabletové antikoncepce 

 

ženy, které vzhledem k studijním, či jiným osobním důvodům plánují těhotenství později v průběhu svého života. – tedy i mladým dívkám , které ještě

nerodily ! 

 

ženám, které trpí silným menstruačním krvácením, ženám s děložními myomy. 

 

Jak dlouho Mirena spolehlivě účinkuje ? Je antikoncepce spolehlivá ?

Mirena je nejspolehlivější antikoncepční systém na trhu a funguje 5 let.


Jak se Mirena do dělohy zavádí ?

Mirena se zavádí v ambulanci, zavedení je nebolestivé a trvá asi 3 minuty.


Nevadí, že nebudu mít po dobu zavedení Mireny menstruaci ? Myslela jsem si, že se moje tělo „čistí“

Nevadí . Hormon, který se uvolňuje převážně v dutině děložní způsobí to, že se zde nevytváří děložní sliznice. Tato obvykle odchází při menstruaci. Tímto je krvácení s Mirenou velice slabé, nebo není vůbec žádné .


Je Mirena je drahá ?

Není drahá. Cena měsíční dávky je několikanásobně nižší, než u běžné tabletové antikoncepce.

 

Bariérová antikoncepce

 

Mezi bariérovou antikoncepci patří především kondom - prezervativ, který v dnešní době AIDS získává, či měl by získávat na popularitě. Dokonce se domnívám, že i ženy užívající jinou antikoncepci by měli kondom používat při setkání s "neznámým partnerem".


Chemická antikoncepce

 

Mezi chemickou antikoncepci patří spermicidní gely a čípky, které pracují na principu chemické likvidace spermií. Jejich užití je jednoduché a spolehlivost v kombinaci s kondomem poměrně vysoká.

 

Sterilisace

 

Sterilisací ženy rozumíme přerušení vejcovodů operační cestou - dnes laparoskopicky, a tím zamezení spojení spermie a vajíčka. Dnešní zákony dovolují provést sterilisaci ženě, která má 4 děti, nebo 35 let a děti 3. Stejně tak se doporučuje provést sterilisaci ženě, která porodila více jak 3x císařským řezem.

 
Podle nového znění zákona od 1.4.2012 lze na žádost pacientky provést sterilisaci ženě starší 21 let  bez výše uvedených podmínek. Výkon je ale nutno uhradit. Jedná se o výkon v jednodenní péči, provádíme ho laparoscopicky na našem oddělení jednodenní péče. Cena výkonu je 13.000 Kč.

 

 
 

MUDr.Patrik Mosler© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode